Jet simülatörleri ticari bir işletme mi yoksa havayolu şirketlerine mi aitler?

Simülatörler hava yolu işletmecilerine ait mi, yoksa bu işte uzmanlaşmış özel şirketlere mi aitler ve bu hizmetlere ihtiyaç duyan havayollarına hizmet veriyorlar mı?

Airbus veya Boeing gibi uygun simülatörlerden bahsediyorum, PC tabanlı olmayanlar.

19

4 cevap

Her ikisi de!

Bazı havayolları simülatör tesislerini işletmektedir. Örneğin, United, bir dizi simülatörle bir eğitim tesisinde eğitim almıştır . Sırasıyla, diğer kullanıcılara eğitim hizmetleri kiralayabilirler tesisleri kullanmak için ödeme yapın ( burada daha fazla bilgi için ). Ayrıca eğitmenler, kabin ekibi eğitimi, yer okulu eğitimi ve benzeri diğer hizmetleri de sağlayabilirler. Birçok havayolunun benzer programları var. Hatta sık teklif etmek isteyen müşterilere açık artırılmış simülatör zamanı bile verdiler ayrıcalık için el ilanı milleri.

Bir havayolu kendi ekipmanına sahip olmadığı ve işlettiği zaman (kendi simülatörlerini çalıştıran bir havayolu bile filosundaki her uçak için uygun bir miktara sahip olmayabilir), bu hizmetleri başka birinden aktarabilir. Başka bir kişi başka bir havayolu olabilir, simülatörleri sağlayan bir şirket ( örnek ) ve eğitmenler veya üreticiyle bağlantılı bir sağlayıcı gibi diğer eğitim hizmetleri sunabilir ( örnek ).

23
katma
Simülatörlerin büyük kolaylaştırıcıları CAE ve Flight Safety International'dır.
katma yazar Chris V, kaynak
Homojen bir filoyla (737) bir havayolu için çalışıyorum ve kendi simülatörlerine yatırım yaptım. Bunlardan bazıları gerçek kuyruk numaralarının onaylı kopyasıdır ve gerçek uçak için yedekler sim ile kullanılır.
katma yazar Cyb3r, kaynak

@ ZachLipton'un cevabındaki iyi bilgilere ek olarak, birçok havacılık eğitim şirketi, çoğu havayolunun uçtuğu uçaklar için, örneğin Kodiak, Citation veya King Air gibi simülatör eğitimi sunmaktadır.

Bu tür eğitim genellikle kendi gelişmiş uçaklarını ya da profesyonel pilotlar için uçan bireyleri eğitmek için kullanılır. Kurumsal veya charter kıyafetler için uçan pilotlar tipik olarak bu tür havacılık eğitim tesisleri ile başlangıç ​​ve tekrarlayan eğitim yapacaklardır.

Bu tür eğitim tesislerinin örnekleri Spokane Türbin Merkezi , Flight Safety International , SIMCOM Havacılık Eğitimi ve diğerleri.

Gelişmiş uçaklar için havacılık eğitiminde uzmanlaşan bu şirketlere ek olarak, ilk uçuş eğitiminde uzmanlaşan birçok uçuş okulu da Yüksek seviye FTD'ler - en azından geçmişte bazı havayolları tarafından da kullanılıyordu. Bu tür okulların örnekleri MSU ve olacaktır. UND , diğerleri arasında.

9
katma

Evet, Tam Uçuş Simülatörlerini işleten ve havayolu şirketlerine ya da kendi kendini finanse eden öğrencilere kullanıcılara simülatör zaman sayan özel şirketler var. Pan Am bir örnektir.

Geleneksel havayolları kendi simülatörlerini satın almak için kullanılırdı. Ancak düşük maliyetli havayolları için, pilot eğitim temel iş değildir ve bir simülatör otomatik bir satın alma değildir.

Havacılık endüstrisinde daha fazla kendini finanse eden öğrenci var. Pilot eğitimi bir sorun haline geliyor: yılda B737 ve A320'den 500'ün üzerinde yeni uçak var. Her türden günde 1'den fazla! Bir havayolu şirketine teslim edilen her bir ilave uçak (yedek olmaması) 4 - 5 uçuş ekibi gerektirir. 10 yeni pilot. Kaptan ve tip değerlendirmesi için bir simülatörde eğitilmiş 5 kaptan ve 5 F/O'.

Tekrar etmek için: Bir uçak için bir seviye D tam uçuş simülatörü 10-20 milyon dolarlık bir cihazdır. Ayrıca, banka finansmanını düzenleyen ve daha sonra eğitmenlik hizmeti veren ya da olmayan, havayollarına ve kendini finanse eden öğrencilere saat satabilecek özel şirketler var.

1
katma

Daha önce belirtildiği gibi, büyük havayollarının çoğu kendi tam hareket simülatörlerine sahiptir. Buna ek olarak, büyük uçuş okulları da Flight Safety International gibi şirketlerin tam hareket sims sahip. OEM'ler aynı zamanda tam hareket simslerini de koruyorlar ve sattıkları bir uçakta tipte olmaya çalışan küçük gemilere veya uçuş ekiplerine zaman ayırıyorlar.

0
katma