Pilotlar VFR uçarken ATC ile iletişime geçmek için gerekli midir?

  1. VFR (kalkış, uçuş veya kalkış sırasında) uçarken ya da uçuş türüne (özel, ticari, vb.) bağlı olarak bir pilot ATC ile iletişim kurmalı mı?

  2. Veya pilotun ATC'ye sadece varış ve kalkış sırasında pist açıklığı ve irtifaları için bilgi vermesi gerekiyor mu?

  3. Bir pilot uçuş sırasında ATC ile temas halinde değilse, ATC pilotun niyetinin ne olduğunu nasıl biliyor?

7
Hangi ülkeyi soruyorsun? Kurallar farklı yerlerde farklı olabilir.
katma yazar Liron Yahdav, kaynak
@RonBeyer - Yukarıdaki yorumda söylediğiniz gibi, bu ülkeye bağlı. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ve bence Kanada), Sınıf E uzayındaki VFR uçuşu, herhangi biriyle konuşmanızı gerektirmez. Bu diğer çoğu ICAO ülkesinden farklıdır. Şimdi, UNICOM veya MULTICOM'da, Sınıf E veya hatta G olan, untowered havalimanlarında konuşmaya başlamak iyi bir fikirdir ve daha yüksek bir hava sahası sınıfı için (hemen hemen her zaman havaalanlarının etrafında olan) iki yönlü iletişim kurulmasına ihtiyaç duyuyorsunuz. 2000-3000MSL civarında, bunu GUARD üzerinde tutabilir ve sadece uçabilirsiniz.
katma yazar KeithS, kaynak
@RonBeyer - Sınıf E dışında, tanımlanmış alan çünkü ATC orada çalışır ve IFR ayrımı sağlar; ATC, bir gökyüzü diliminde minimum hizmet sağlayabilirse (IFR-IFR ayrımı genellikle minimumdur, radar izleme ve IFR uçuşları ile iki yönlü iletişim gerektirir), o zaman en azından E, aksi takdirde budur. F sınıfı kullanmayın; ICAO'da teorik olarak kontrol edilir, ancak FAA için çok belirsiz olan ancak diğer ICAO ülkelerindeki yaşam olgusu için garanti edilemez.
katma yazar KeithS, kaynak
Bu sorular çok geniştir. Her uçuş için cevaplar, nereye uçtuğunuza, nereye uçtuğunuza, nereye uçtuğunuza bağlı olarak değişecektir. Eğer bir vaka (gerçek hayat veya simüle) sunuyorsanız, daha iyi cevaplar elde edersiniz.
katma yazar RaajTram, kaynak
@KeithS Yorumumun, farklı ülkeler dışında söylediklerinizden farklı olduğundan emin değilim. En azından ABD'de ATC kontrollü hava sahası ile onlarla iletişiminiz olmalıdır. E ve G sınıfı kontrolsüzdür (EF'de E). Kule olan havaalanları genellikle kapalıyken E, C, C veya D sınıfıdır.
katma yazar c69, kaynak
VFR olmak, ATC kontrollü bir hava sahasında, uçuş türüne bakılmaksızın (kişisel/ticari, vb.) ATC ile konuşma yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
katma yazar c69, kaynak

5 cevap

Hava sahasında hangi hava sahasında bulunduğunuza bağlıdır. Hava sahası A, B, C ve D sınıfları için, tüm VFR uçuşları için sürekli iki yönlü telsiz bağlantısı ATC gereklidir. Hava sahası E, F ve G sınıflarında böyle bir gereklilik yoktur.

Aşağıdaki tablo, farklı hava sahası sınıflarında uçmak için IFR ve VFR'nin gerekliliklerini göstermektedir (kaynak: ICAO Ek 11, Ek 4). Belirli bir hava sahası sınıfı için radyo iletişim gereksinimlerini belirten ikinci sütunu sağdan fark etmelisiniz.

enter image description here

Bunlar, belirli bir devlet ICAO standartlarından sapmaya karar vermedikçe, tüm ICAO üye devletlerine (temelde dünyadaki her ülke) uygulanan genel kurallardır. Bu sapmalar ulusal AIP, bölüm 1.7'de listelenecektir. Örneğin, bazı ülkelerde, genel olarak durum böyle olmasa bile, G sınıflandırılmış bazı hava sahalarında VFR trafiği için iki yönlü telsiz iletişimi gerekebilir. Ülkenize özgü kurallara sahip bir tablo, ulusal AIP, ENR 1.4 bölümünüzde mevcut olacaktır ve muhtemelen yukarıdakilere oldukça benzer görünecektir.

Kontrollü havaalanlarında, A, B, C veya D sınıfı olan bir kontrol bölgesi kurulacaktır (bkz. ICAO Ek 11 para 2.6, bir kontrol bölgesi E olarak sınıflandırılamaz). Bu, kontrollü bir havaalanında, VFR trafiğinin, IFR gibi ATC ile iki yönlü bir telsiz bağlantısı kurması gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, kontrol edilemeyen havaalanlarında bu genellikle gerekli değildir.

Yaklaşım sırasında, uçuşunuzun gidiş ve dönüş güzergâhları, ATC ile temasa geçmeniz gerekip gerekmediğini, tamamen uçtuğunuz yere bağlıdır. Çok genel bir ifadeyle, eğer kontrollü hava alanlarına yakın veya belli bir seviyenin üzerinde uçuyorsanız, hava sahasının kontrol edilmesini bekleyebilirsiniz ve bu nedenle ATC ile iletişim gereklidir. Düşük irtifada, büyük havaalanlarından uzakta, hava sahası genellikle kontrolsüz olacak ve radyo bağlantısı gerektirmeyecek.

Yukarıdaki bir çok genel açıklamasıdır ve belirli bir alanda ATC ile iletişime geçmeniz gerekip gerekmediğini anlamak için yerel çizelgeleri ve prosedürleri gerçekten yapmanız gerekir .

Bir tavsiye noktası olarak, ATC size yardımcı olacak. Uçuş bilgi servisi ve uyarı servisini almak için yapmanız gerekmiyor olsa bile ATC ile iletişime geçmeniz iyi bir fikirdir. Bu, trafik, hava durumu, askeri etkinlik vb. Hakkında önemli bilgiler almanızı sağlar ve size bir şey olursa, bir arama ve kurtarma görevi gecikmeden başlatılabilir.

8
katma

Not: Bu cevap özellikle ABD'deki prosedürler hakkındadır; Çoğu ülke çok benzer olmasına rağmen, dünyanın geri kalanı için geçerli değildir.

It depends "where" you are flying resp. in which airspace. The airspace is divided into types, according to the picture attached, and is an international classification. It is then up to the countries to split their airspace (including the one in the vicinity of the airfields) into the shown ones (some use just two, some use more). On specific charts, you can see if it is necessary or not. Summarizing, in controlled airspace (so if the airfield lies inside of an airspace class E or higher) it is mandatory. If the airspace around an airfield is of class F (missing in the chart) or G, it is not. This is quite often the case for smaller airfields. enter image description here

2
katma
Çizelge, ilk olarak E sınıfında söylediği gibi biraz kafa karıştırıcı, ATC ile iki yönlü iletişime ihtiyacınız var, kontrol kulesi ile ilgili not var, ancak iki yönlü iletişimin sadece IFR uçuş planında uçuyorsa gerekli olduğunu söylüyor. Daha sonra doğru, eski yanıltıcıdır (ve çok sayıda havalimanı D sınıfıdır).
katma yazar Jan Hudec, kaynak
Sınıf D yapmak için IFR hava durumu raporlama yeteneklerine sahip olmayan Sınıf G havaalanlarına da sahipler.
katma yazar rbp, kaynak
Bunun hangi yargı yetkisi var? örneğin İngiltere için doğru değil.
katma yazar Simon, kaynak
Evet, cevabınızın uygun olduğu bölgeyi dahil ettiğinizden emin olun! Hepimiz Amerikalı değiliz.
katma yazar Jon Story, kaynak
Kaynağınızı bu grafik için paylaşabilir misiniz? Grafik, pilot el kitabından alınmış gibi görünüyor, ancak grafik bölümünün nereden geldiğinden emin değil.
katma yazar c69, kaynak

Bütün sorularınıza tam bir cevap vermek için: AFAIK, yargı yetkisi dünyadaki tüm ülkeleri (ICAO üyeleri) için geçerlidir. Muhtemelen ek ulusal kurallar vardır (ki bu, havacılık oldukça uluslararası değil, sadece hava sahası ve zorunlu radyo-iletişim ile ilgili olarak çok fazla olmamayı tahmin ediyorum).

  1. Bu sadece sizin bulunduğunuz hava sahasına bağlıdır. Başkaları tarafından da belirtildiği gibi, 7 tanesi A'dan G'ye kadardır, burada A “en sıkı” ve G en az düzenlenmiş olanıdır. Ülkeler hava sahasını farklı sınıflara ayırmakta özgürdürler (ki bu genellikle sadece belirli sınıfları kullanan ancak hepsinin değil). A, B, C ve D'deki VFR trafiği için radyo teması zorunludur. Her hava sahasında (E hariç (sadece IFR için zorunludur), F ve G) aynı zamanda temas için uygun bir radyo frekansı vardır. Basit bir sonuç olarak, sadece kontrollü hava alanı (hava sahası A, B, C veya D'nin içindeki içi hava alanları) ATC'ye sahiptir. Diğerleri "karaya serbest" (saygı duymanız gereken kurallar var, VAC ya da benzer yaklaşım bilgisine bakın, ancak zorunlu bir radyo-iletişim gerekli değildir, ayrıca iznine sahip olan kimse yoktur) herhangi bir açıklık ). Bu cevapla ilgili daha fazla bilgi için, bir ICAO çizelgesine veya başkaları tarafından gönderilen hava sahası listesine bakın.

  2. Temel olarak, hava sahasına girmeden önce ilgili frekanstaki ATC ile temas kurması gerekiyor. Ek olarak, bazı havaalanları, belirli noktalarda (5 dakika) belirli noktalardan (hava sahasına girmeden önce) yaklaşmadan önce onlarla iletişim kurmanızı gerektirir. Bu, her havaalanının VAC (Görsel Yaklaşım Çizelgeleri) üzerine yazılmıştır ve bir "uçuş kısıtlaması" değil, hava sahasına girmek için bir boşluk elde etmek için bir "koşul" değildir. Özet: Hava sahasına girmek istiyorsanız ATC ile iletişime geçme zorunluluğu vardır. Muhtemelen, zorunluluk onu dışarıdan yeterince erken çağırmaktır, ancak bu hava sahasını girmek istiyorsanız, bu ek bir şarttır. Dışarıda kalın ve asla onlarla iletişime geçme.

  3. Bu yüzden radyo teması bazı hava sahalarında zorunludur (A, B, C, D), diğerleri (E, F, G) "ATC" yok . Mevcut hava sahasınızın frekansını değiştirmenin tek yolu ATC'nin onayıdır (ki bu bazen mantıklıdır, komşu hava sahasından geçmek istediğinizi hayal edin: önce girebilmek için önce onunla iletişime geçmelisiniz, ama yine de birincisi. Bu durumda, içinde bulunduğunuz ATC frekansı değiştirmenize izin verecektir). Pilot ATC'ye daha önce de bahsettiği gibi, ATC'nin ne yapacağını çok iyi bildiğini (hatta yine aynı frekansta olmadıklarını) biliyorlar.

Hava alanlarının yanlış kurallarından şikayet eden tüm insanlar için: Tüm ayrıntıları tam olarak bilmek istiyorsanız, lütfen gönderilen resimlerden birine bakın, cevabım zorunlu VFR radyo bağlantısı . Daha fazla ve daha az şey yok.

düzenleme: airspace E zorunlu VFR radyo bağlantısına sahip değildir.

1
katma
Evet, havaalanı şemaları var, ancak VAC'ın zorunlu VFR raporlama noktalarına herhangi bir denklik bilmiyorum. Ama bir yerde var olabilirler, orada bir sürü yerel prosedür var. Yine de tipik bir şey değil.
katma yazar Liron Yahdav, kaynak
Bu yargı hangi yargıdır? En azından ABD için geçerli değil. Elbette OP, neyi sorduğunu sormadı.
katma yazar Liron Yahdav, kaynak
ABD'de F sınıfı yok, E sınıfında telsiz bağlantısı gerektirmiyor ve VAC bulunmuyor.
katma yazar Liron Yahdav, kaynak
Bu cevap aslında doğru değil. Örneğin, ATC servisinin, E sınıfı hava sahasında mevcut olmadığını, yani yanlış IFR trafiğinin, E sınıfı hava sahasında ATC boşluğuna tabi olduğunu, dolayısıyla ATC servisinin mevcut olduğunu (VFR için de) belirtirsiniz.
katma yazar grossvogel, kaynak
@Pondlife, emin olun, raporlama noktaları olarak bir denklik olmayabilir. Ben de öyle söyledim. Bazı durumlarda vardır. <İ> Her durumda değil. Doğru şekilde belirttiğiniz gibi, yerel prosedürler hava sahası kurallarına ek olarak gelebilir.
katma yazar CuriousWebDeveloper, kaynak
@Hougaard, ATC'nin hava sahasındaki kullanılabilirliğini düzelttim. Her neyse, VFR altında zorunlu radyo-iletişim ile ilgili soru, bu yüzden önemsiz bir nokta. Ve bu yüzden IFR ATC açıklığını gerçekten umursamıyorum, aksine soruya bağlı kalıyorum.
katma yazar CuriousWebDeveloper, kaynak
F sınıfı ile ilgili olarak: sadece var olduğu için kullanılmasına gerek yoktur. Avrupa'da birçok ülke sadece sınıfların bir kısmını kullanıyor. AFAIK İtalya, örnek olarak, sadece A ve G'yi kullanır. Fakat bunu cevabımda belirteceğim. E ile ilgili olarak, zaten düzeltmiş olduğum bir hata yaptım. VAC'lar benim için bir sürpriz, ama benzer "havaalanı bilgileri" plakaları var gibi görünüyor, değil mi?
katma yazar CuriousWebDeveloper, kaynak
Cevabımın hangi kısmı ABD için geçerli değil? Yargı yetkisi Avrupa havacılığı içindir, ancak AFAIK ABD yönetmeliklerine de uygulanmalıdır.
katma yazar CuriousWebDeveloper, kaynak

FAA ülkesinde faaliyet gösteren uçuşları sorduğunuzu varsayarak bazı ileriye dönük cevaplar.

  1. Pilotların, havaleli bir havalimanında ya da genellikle havaleli bir havalimanı ile ilişkili belirli bir hava sahasında çalışmadıkları sürece, VFR'yi kullanırken ATC ile iletişim kurmaları gerekmez. Havacılık Bilgilendirme Kılavuzu 'nun 3. bölümüne bakın. hava sahası hakkında daha fazla bilgi için. Ayrıca, tüm kontrollü hava sahasının ATC ile iletişim gerektirmediği bir karışıklık noktası olduğunu düşünüyorum. Öğrencilere sınıf E hava sahasını “kontrol edilebilir” hava sahası olarak düşünmelerini söyledim. ATC, kontrol edilen hava sahasında tüm uçaklar üzerinde kontrol uygulamamaktadır.
  2. Kontrol kuleleri bulunmayan havalimanları, uçakların niyetlerini yayınlayabilecekleri ortak bir frekansa sahiptir, ancak pilotlar bunu yapmak zorunda değildir. Bazı uçakların telsizleri bile yok. Kuleli havalimanları her zaman ATC ile iletişim kurmayı gerektirir ancak belirli prosedürler hava sahası türüne bağlı olarak biraz değişir.
  3. ATC genellikle pilotun niyetlerini bilmiyor. Bir uçak hava sahasını ihlal ederse ATC, genellikle tüm yayın frekanslarında veya korumada (121.5) bunlarla iletişim kurmaya çalışır. Rota frekanslarında, ATC'nin, ATC ile konuşmayan trafiği işaret eden kontrollü hava aracı için trafik tavsiyeleri vermesi nadir değildir.
1
katma

Also it depends on airspace (FIR) regulations promulgated by States as well as airspace classifications, for example in Tehran FIR all flights (IFR & VFR) are obliged to have two way Communication with relevant ATS units for search and rescue.

0
katma
Basitçe YOK . Bir ülkenin içinde bile farklıdır. Mesele, hava sahası olduğunuz (hava sahası). Belki bazı ülkeler ek kurallara sahiptir, ancak temel kavram hava sahasıdır
katma yazar CuriousWebDeveloper, kaynak