Ters Şaşırtıcı 4

[Bu, önceki Ters Kayma burada devam ediyor, burada ve buradaki ]

George ellerini glee ile birlikte ovuşturdu. "Yani bu Andrea'nın yapbozudur, öyle mi?"

"Evet" diye cevapladım. "Yine de bunların ilki."

“Çok büyük değil, bu yüzden çok zor olmamalı. Nasıl çalışıyor?”

Ona kavramı açıkladım ve birkaç yanlış başlangıçtan sonra kaşlarını kaşlarını çattı.

"Bir bakayım," diye bir mendil ve kâğıt çıkardığı gibi kendisine karşı mırıldandı.

After a little while, following his usual systematic (and somewhat laborious) approach, he had drawn the following: Reverse Puzzle 4

Ne çizdiğini biliyordum, bu yüzden çizgilerin hepsinin ok (tek veya çift başlı) olması gerektiğini söyleyebilirim. Zaman zaman onları düzgün bir şekilde çizmedi, ama seni bırakmasına izin vermemelisin.

Orijinal yapının çok basit ve zarif göründüğü zaman, ne kadar karmaşık göründüğüne dikkat çekti.

Orijinal bulmaca neydi?

Düzenleme: George bulmacayı gördükten sonra utanıyor ve tüm okları daha net göstermek için diyagramı güncellediğimde ısrar ediyordu.

25
Ok başlarını temsil eden "bloklar" mı? Orta kısımda biraz belirsizdir
katma yazar BmyGuest, kaynak
Gözlem: Kırmızı/yeşil kırmızı ringa gibi görünür, çünkü doğru yolun bitmeye başlaması sadece kırmızı düğümlerden geçer. Bana göre, bu neredeyse basit bir 'labirent' bulmacası gibi görünüyor, ama bu 'iyi bilinen bir yapının' varsayımına ters düşecek.
katma yazar BmyGuest, kaynak
Büyük bulmaca ve büyük bulmaca arkasında . Bizi kopyalamaya gerek kalmadan "başkasının yapbozuna" bizi tanıtmanın mükemmel bir yolu. Çok eğlenceli, ama sana +1'imi verdim zaten ...
katma yazar BmyGuest, kaynak
@DrXorile bu serinin şimdiye kadarki en zor olanı! : P
katma yazar Massimo Baschieri, kaynak
Dairelerin hepsi doğru renktedir
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu, son zamanlarda onu kızımın doğum günü partisinde bir bulmaca olarak kullandım diye geldi. Www.clickmazes.com'u seviyorum ve kaldırım üzerinde tebeşirle çizim yapmaya uygun birkaç tane var. Zavallı adamın hedge labirenti!
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Her yerde ok bulunduğunu, ancak ok başlarının görünmeyebileceğini unutmayın.
katma yazar Dr Xorile, kaynak
@azgreentea, diğerinin hepsi çok çabuk çözüldü. Bu yüzden daha az ünlü olanı seçtim, bu da kesinti ile çözülecek!
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Ref: '' Evet, ben cevapladım. "O zamanın ilki, her neyse."
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Evet, bloklar ok kafalarıdır
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Okların tam konumları bulmacanın için çok anlamlı mı? Birkaç ok değiştirirsek benzer bir bulmacayı alabilir miyiz? Bu türlerin çoğu arasında sadece bir bulmaca var mı? (tüm labirentler arasında bir paticular labirent gibi). lütfen bize yardım et !
katma yazar Jawad Al Shaikh, kaynak
George'un harika bir el yazısı var.
katma yazar Smit Johnth, kaynak
Hmmm, ilginç.
katma yazar Pankaj, kaynak
Tüm daireler kırmızı gölgeli doğru gölgeli mi? (Yüzünde, ikisi yeşil olmalı gibi görünüyor.)
katma yazar Pankaj, kaynak

4 cevap

Bu Andrea Gilbert'in ilk el yapımı.

Yönlendirme Labirenti ( http://clickmazes.com/orient/g4g5.htm ) , Gardner 5 için Toplama için yapılmıştır.  resim açıklamasını buraya girin

Kurallar basit:

Labireyi kuzeye bakan en küçük karoya giriyorsunuz. Önünüzdeki çinilerdeki herhangi bir yönü takip edebilirsiniz. Hedef en sağdaki karo.

Diyagram ile nasıl ilgilidir?

Şemadaki her 4 (veya 1) grup bir kareyi temsil eder ve bu gruplardaki pozisyonlar yüz yönünüzü temsil eder. Oklar geçerli hareketleri temsil eder.

13
katma
@Deusovi Teşekkürler, anladım.
katma yazar skaffman, kaynak
@Deusovi Eğer ilk döşemeden batıya gitmeyi seçersem, o zaman tek seçeneğim saat yönünün tersine dönmektir, yani bir duvara karşı çıkıyorum = çıkmaz sokak?
katma yazar skaffman, kaynak
Ben de. ;-) (+1)
katma yazar BmyGuest, kaynak
Ben çok düşündüm. Bu bilgiye sahip olmayan birinin nasıl karşılaşacağını görmek ilginç olurdu. (Elbette doğruysa, ama doğru görünüyorsa)
katma yazar null, kaynak
Bu cevaptan daha önemli olan, onu nasıl bulduğunuz.
katma yazar null, kaynak
Belki doğru takip etmem. Güneye işaret eden bir ok vurup seni başlangıç ​​pozisyonuna geri gönderir misin?
katma yazar Engineer Toast, kaynak
Birinin okları temel alarak çözebileceğini umuyorum. Bir hafta sonra ekstra bir ipucu ekleyebilirdim. Örneğin, insanlar zaten 4x4 ızgarasını ve yönün üçüncü boyut olduğu ihtimalini fark etmişti. Dışarıya bakmanın size herhangi bir seçenek sunmadığını fark ettiyseniz ve seçenekler yalnızca kenardan geri döndüğünüzde eklendiyse, bunu elde etmeniz mümkün görünüyordu. Orada da Andrea'nın ismini büyük bir ipucu olarak ekledim. Tebrikler, @Deusovi! Umarım herkes onunla güreşmeyi sever!
katma yazar Dr Xorile, kaynak
@BmyGuest: Eklendi!
katma yazar Deusovi, kaynak
@Leppy: Googling "Andrea puzzle", web sitesini ilk sayfanın altına doğru getiriyor. Bunun doğal bir "in" olacağından şüpheleniyorum.
katma yazar Deusovi, kaynak
@EngineerToast: Üzerinde durduğun kiremit üzerindeki talimatları izlemiyorsun. <İ> Önünde gördüğünüz herhangi bir talimatı seçersiniz (böylece başlangıçta, seçenekleriniz saat yönünün tersine çevrilir, kuzeye gider ve batıya gider)
katma yazar Deusovi, kaynak
@Dan: Eğer batıya gitmeyi seçersen, tahtadan düşersin. Eğer kuzeye giderseniz, o zaman batıda, sol alt köşede yukarı bakacaksınız, böylece saat yönünde veya saat yönünün tersine dönebilirsiniz. Saat yönünün tersine döndürmek sizi tuzağa düşürür, bu sayede doğuya doğru saat yönünde dönersiniz ve sonra güneye (düşme), batıya (düşme) veya doğuya (tek seçeneğiniz) gidebilirsiniz. Bu noktada doğuya bakan sol alt rotasyonda oturuyorsunuz ve seçenekleriniz saat yönünde, saat yönünün tersine döndürmek veya doğuya doğru hareket etmek ...
katma yazar Deusovi, kaynak
@ LeppyR64: Andrea Gilbert'in web sitesine aşina oldum. Izgara, birkaç yıl öncesine ait olduğunu açıkça hatırladığım bir şeye çok benziyordu, bu yüzden web sitesine gittim ve onu tanıyana kadar etrafa baktım.
katma yazar Deusovi, kaynak
Huh. Asla, bulmacadaki Andrea isminin asıl bulmacanın gerçek yaratıcısının adı olabileceğine dair hiçbir zaman gerçekleşmedi . D'oh!
katma yazar Pankaj, kaynak

Yani, bazı gözlemler. (Çözüme yakın bir şey yok.)

Açıkça şema, bir bulmacanın durum alanını ve (bazılarının?) mevcut durumdan devlete geçişini gösterir.

Durum alanı dört boyutlu görünüyor: 4x4x2x2. (Dörtlü-dört boyutlu dörtlü grup. Dörtlü-2 boyutlu, dörtlü bir grup içinde blob.) Her hareket sadece dört bileşenle sadece bir tanesi değişir. Bu biraz Bir sürgülü blok bulmaca - belki de devletin dört bileşeni, iki çift koordinat veya bir şeydir. (Ancak kayma-blok-bulmaca hipotezini sevmemek için bir sebep için aşağıya bakınız.)

Bir hareket sırasının genel bir etkisi olmadığı, ancak şaşırtıcı derecede az olduğu birkaç yer vardır. Genel olarak, yaptığınız herhangi bir hareket kalıcı bir taahhüttür ve yanlış bir şey yaparsanız, sonunda kendinizi hamlelerinizden çıkaracak ve tekrar başlamak zorunda kalacaksınız. Bu grafiği, devlet-grafiğinde görünen herhangi bir "yönelme" nin yokluğuyla birlikte buluyorum: bulmacanın neredeyse tek yönlü olmasının, sadece akıllı bir devlet-grafik tasarım meselesi olduğunu, Sıkma vidası veya yavaş yavaş düşen bir top ya da herhangi bir şey gibi bazı fiziksel özelliklerden ortaya çıkıyor.

Ayrı başlangıç ​​ve bitiş durumları görünüyor. Eğer bu bir sürgülü blok bulmaca ise, o zaman belki de yanlarda boşluklar vardır ve zorluk bir tarafta diğerine de bir parça almaktır.

Açıkça kırmızı, başlangıç ​​ve bitiş arasındaki en kısa yolu işaretlemek için kullanılıyor. Başlangıçta kuzeydoğu köşesinde bir miktar fazlalık varmış gibi görünüyor, ancak eğer bu ok uçları doğru şekilde çizilirse, o zaman bütün kırmızı devletleri kullanmamız gerekiyor. Bunun, mevcut hareketlerin gerçekten geri dönüşümsüz olduğu anlamına geldiğine dikkat edin. Bu, bunun değil sürgülü blok bir bulmaca olduğuna dair güçlü bir kanıttır.

"Kısa" kenarlar - 2x2 kümeler içinde - ok uçları yoktur. Bu sadece onlar için bir alan olmadığı için olabilir, fakat başka bir olasılık da, bir süreç içinde hangi süreçlerin değiştiğinin değişmesi her zaman geri dönüşümlüdür. [DÜZENLENMEK İÇİN DÜZENLEYİN:] Xorile'ın daha net bir diyagramla güncellemesinden sonra, aslında kısa kenarların sıklıkla tek yönlü olduğu aşikar. Öyleyse bu paragrafı dikkate almayın.

Daha önceki "Ters Şaşırtıcı" bulmacalar, oldukça ünlü bulmacaları öne çıkardı. Bu henüz benim için hiçbir zil çalmıyor.

8
katma
İkinci son yorumunuzla ilgili olarak, tüm satırlar tek veya çift başlı oklardır. Ok kafalarının göstermediği hipoteziniz doğru olanıdır. Bu satırlar tersine çevrilebilir ya da olmayabilir ve en kısa yola yakın bir bakış, en azından bazıları hakkında size bir ipucu verecektir!
katma yazar Dr Xorile, kaynak
İyi bir başlangıç. Bu bulmaca kesinlikle önceki gibi ünlü değil, ama umarım formattan kanıt elde edilebilir.
katma yazar Dr Xorile, kaynak
Sonunda 4 grubunun başlangıçtaki 4 grubunun tam karşıtı olduğunu unutmayın (renkler, kılavuzdaki konum, dörtlü gruptaki başlangıç ​​/ bitiş konumu)
katma yazar Jawad Al Shaikh, kaynak
Dörtlü kümelerin bir çeşit dönüşü temsil ettiğini düşünüyorum. Geri dönüşümsüz hareketler, yerçekiminin oyunda olduğunu ima edebilir mi? Ayrıca, 3 boyutlu bir bulmaca anlamına gelebilecek 3 derecelik bir özgürlükle çalıştığımıza dikkat edin.
katma yazar Smit Johnth, kaynak
Bir başka not: Bir dizi geri dönüşü olmayan hamle olduğu anlaşıldığından dolayı, sizi tekrar başlatan bir tür "sıfırlama" fonksiyonu ya da en azından başlangıç ​​durumuna geri dönmeden baştan başlamak için bir yolun olması mümkündür. . Bu bulmacanın, sert kurallar yerine yumuşak kurallar (hamleleri etkisiz hale getirmek) üzerinde çalıştığı anlamına gelebilir (örneğin, Rubik küpünün iki köşesini fiziksel olarak değiştiremezsiniz).
katma yazar Smit Johnth, kaynak
@Lordofdark ancak gruptaki her düğüm ve bu gruptaki düğümlerden diğer gruplara olan bağlantılar farklıdır.
katma yazar Smit Johnth, kaynak
Rotasyon güzel bir fikir, evet. En azından benim iddia ettiğim 2x2 olasılığım kadar makul. Yerçekimi konusunda çok emin değilim - bu durumda okların yönlerinin daha tutarlı, bir şekilde olmasını beklerdim.
katma yazar Pankaj, kaynak

Daha fazla not öğeleri:

Devlet haritasının tüm dış kenarları, çevrilmemiş (eylemsiz) veya ölü bir durumdur (harekete geçirilir, ancak daha fazla çeviri yapılmaz). Bu nedenle, hiçbiri kırmızı değil (kırmızı sürekli bir kesintisiz hareket çizgisine sahip olmalıdır).

The path of the red circle is as follows with (1,1) being the upper left set (increasing to the left and down) and labeling the positions as A-D from the left going clockwise:

(2,4) B [ENTRY]
(2,3) B
(1,3) B,C,D
(1,2) D
(1,1) D,C
(2,1) C
(3,1) C
(3,2) C,B
(4,2) B
(4,3) B,A,D
(4,2) D,A
(4,1) A
(3,1) A,D [EXIT]

3
katma

Bu 3 boyutlu yönelimli grafik üzerinde çalıştıktan sonra, sanırım şu:

Şapka tahmin sorunu , $ 4 $ logicians ve $ 6 $ şapka, 3 red ve 3 green.

Bu şekilde hissetmesinin nedeni,

Her seviyede (ya da satırda), kafasındaki şapka renginin iki olasılığını temsil eden kürelerden (ya da sadece dairelerden) çıkan iki ok vardır. Ve aynı seviyedeki tek ok, bir logerin ya şapkalarına baktığını ya da perspektifinden düşünerek (indüksiyon mantığını kullanarak şapkasının rengini çıkarmaya çalışarak) temsil ettiğini gösterir.

2
katma