Korsan vs Sahte (Arduino)

Arduino'nun web sitesindeki bu sayfasında, şunları belirtir:

"DÜNYANIN ÜZERİNDEKİ ŞİRKETLERİN YÜZLERİNİ KULLANMAK [Arduino Yazılımı]   UYUMLULUK, DAHİLİ UYARILAR, KLONLAR VE EVEN COUNTERFEIT .   (Vurgulanan Eklenenler)

Açık kaynak elektroniği ile, bir klon ve bir taklit arasındaki fark nedir?

0
Sorumluluğumun elektronik ortamda tutulması gerektiğine katılıyorum. Herhangi bir cihaza uygulanabilir. Eğer bir şey onu geniş, ancak ilgili olduğu gibi açık kaynağa taşır.
katma yazar Scott Langham, kaynak
Neden bu Nick'i göç edersin ... Klon ve sahte arasındaki fark özellikle Arduino hakkında değil, aynı şey Raspberry Pi, RepRap veya SparkFun ürünleri hakkında da sorulabilirdi.
katma yazar Adam Nofsinger, kaynak
Soru Arduino dayanmaktadır ve Arduino.SE (Kimse Arduino.SE'den EE.SE'ye göç etmişti) uyar. Ve, EE.SE kelimesinin: "Arduino" kelimesinin kullanıldığı herhangi bir sorudan nefret ettiği görülüyor. Bu iyi bir şey olabilir. Arduino.SE'ye yaşamak için bir sebep olduğu için. Ama aslında biraz tuhaf ya da "agresif" hissediyor.
katma yazar dotnetengineer, kaynak
COUNTERFEIT olduğunda, aynı adı da kullanır. Bir taklit markası gibi. ancak CLONE sadece devreleri başka bir ad altında kopyalar.
katma yazar arao6, kaynak

2 cevap

Bu, müjde değildir, ama işte bu terimler genellikle (anladığım kadarıyla) belirtmek için kullanılmıştır:

  • uyumlu: Arduino IDE/toolchain ile uyumlu bir dev kurulu. Arduino UNO bir ATmega328 MCU kullanıyor, diğer platformlar farklı MCU kullanıyor olabilir, yani Arduino IDE ile uyumlu birden fazla MCU var. Aynı form faktörüne sahip olabilir veya olmayabilir. Bu terimin kalkanlar için de kullanılabileceğini aklınızda bulundurun, "Arduino-uyumlu" kalkanlar bir Arduino ile eşleşmesi gereken eklenti tahtalardır. Sparkfun RedBoard bir örnektir.

  • klonu: Arduino ve aynı fiziksel kart/düzen gibi aynı (veya çok benzer) devrelere sahip bir devre kartı. Bunlar farklı şekilde markalanırlar, ancak tüm amaç ve amaçlar için gerçek bir Arduino ile tamamen aynıdır. Bu panolara Arduino tasarımının açık kaynak lisansı altında izin verilir. Bir Freeduino örnek olabilir.

  • taklit: orijinal Arduino ile aynı olan ve orijinal bir Arduino olarak markalanmış ve satılmış bir dev tahta. Anladığım kadarıyla, açık kaynak lisanslama buna izin vermiyor bununla birlikte, bu durum sahte Arduino'ları harekete geçiren dükkanların selini engellememektedir. EBay veya Aliexpress üzerinde yapılan bir araştırma, bir çok örnek oluşturacaktır; Taklitleri tespit etmek için Arduino kılavuzu 'na dikkat edin; genel olarak serigrafi mavidir ve kalitesi montaj oldukça iyi değil.

"Uyumlu" ve "klon" arasındaki fark biraz bulanık, ama bu gerçekten önemli değil. Sahte ve sahte olmayanlar arasındaki en büyük fark, sahte Arduino'ların Arduino tarafından satılmayan, ancak bu şekilde markalı olan panolardır.

7
katma

Açık kaynak elektroniği ile, bir klon ve bir taklit arasındaki fark nedir?

Counterfeit: the vendor says/implies that the Arduino board is produced by Arduino/Genuino, an "original", but it is not. The screen-print is the same, but looking closer at the components and PCB there are some differences. You think you can turn to Arduino/Genuino for product support but you cannot.

Clone: the vendor states that the board is a "compatible copy", uses all the open-source bill-of-material, schematics, etc, (or slightly changed for cheaper components) when produced, and it is obviously not produced by Arduino/Genuino. You know that you cannot turn to Arduino/Genuino for product support.

İtalya'da sahte moda satma ve satın alma cezası çok ağırdır.

Sahtecilik, ticari marka ihlali sorunudur .

Şerefe!

2
katma
İtalya'da sahte moda satın almanın nasıl bir ilişki olduğunu bilmiyorum ama bu ilginç bir nokta. Bilinen markaların orijinallerinin veya klonlarının genellikle daha yüksek kalitede olduğunu belirtmek yararlı olabilir. Ancak bu sahtekarlık, hobi projeleri için kullanılabilir (ancak çoğu zaman bir nihai üründe bulunmaz).
katma yazar dotnetengineer, kaynak
@Roberto Arduino donanımını kopyalamak tamamen yasal. Ama markayı (isim) kopyalamamak için inanıyorum.
katma yazar dotnetengineer, kaynak
@Paul, bir hobi projesinde kullanılabilen sahte sahteciliklerin, sahteciliği kullanarak, satın alması veya satması yasaları ihlal ettiği gerçeğini değiştirmez. Hobi projeleri için ucuz klonlar kullanmalısınız: Sahte hırsızlık yapmayın, sadece onları satın alarak hırsızları destekliyorsunuz.
katma yazar Anpan, kaynak
@Paul bu doğru ve tam olarak bir klonu sahte bir şeyden ayıran şey. Söylediğim şey, ucuz klonlar almamdır (ki bu da sık sık yaptığım bir şeydir), ama hobi projeleri için olsun ya da olmasın, sahteciliğe karşı şiddetle tavsiye ediyorum.
katma yazar Anpan, kaynak