Pascal'da Arduino programlama?

Sorum basit: Arduino için herhangi bir Pascal veya Pascal sınıfı (FPC, Delphi, mikroPascal) programlama dili var mı?

Tercihen (umarım çok fazla sormam), o dilin 10 yıldan daha eski olmaması gerekir.


Güncelleme:
"Xxx programlama dilinin neden bu kadar iyi Pascal olduğu" konusunda bir alev savaşı başlatmayalım ve bu sorunun özüne odaklanmaya devam edelim. Pascal'ın kusurlu olduğunu biliyorum (hiçbir şey mükemmel değil, değil mi?). Onları kabul ediyorum ve hala kullanmak istiyorum :)
Çok teşekkürler.

0
Her zamanki Arduino ortamı C ++ 'a dayandığından, en iyi kullanılan mikrodenetleyici olan "Pascal for AVR" yi ararsınız ve birkaç seçenek varmış gibi görünür.
katma yazar Assaf Lavie, kaynak

3 cevap

Pascal değil, ama düşük seviyeli programlamaya kıyasla aynı avantajlardan yararlanırken Pascal'a göre daha az kısıtlayıcı olan Ada ve 2012'ye kadarki dil revizyonları ve kodunuza ihtiyaç duyduğunuzda resmi olarak ispatlanabilir SPARK dili ile daha aktif bir şekilde destekleniyor iş.

Gcc'nin desteklediği herhangi bir işlemci, Gnat derleyicisi tamamen gcc'nin bir parçası olan Ada'yı destekleyebilir.

Hikayenin tamamı bu değil çünkü Ada'nın tesisleri için çalışma zamanı sistem desteğine de ihtiyacınız var, ancak Arduino'nun AVR işlemcisi için AVR-Ada projesi .

Sıkı sıkı küçük çalıştırılabilir dosyalar üretir, basit Gnat çalıştırılabilirlerinin Arduino'lara kıyasla ne kadar az yer kapladıklarını görünce şaşıracaksınız - Arduino ve C arasında aynı karşılaştırmayı yapmazsanız, bu sonuçta aynı gcc derleyicisini kullanır.

ARM tabanlı Arduinos için (en azından Arduino Nedeniyle) aynı, destek daha yeni ve muhtemelen daha az iyi kurulmuş olmasına rağmen, Cortex-GNAT projesi .

Arduino'dan ayrılan Ada, aynı zamanda MSP430 işlemci 'de de gösterildi - şu anda ne yazık ki ihmal edildi .

5
katma
Kendi sorunu oku. Özel olarak “... veya Pascal benzeri diller” hakkında sordun. Ada ne kadar şaşırtıcı olabilir? öğrenmenin en iyi yolu öğrenmektir. Pascal benzeri bir alt küme kullanabilir ve isterseniz gelişmiş özellikleri yok sayabilirsiniz; Bazıları yine de MCU'lar için uygun değil. Ve re: dil revizyonları, Pascal için en son standart ISO7185: 1990 gibi görünüyor, belki de derleyici revizyonlarını dil standartlarıyla karıştırıyorsunuz? Elbette Gnat, dilin kendisinden daha sık güncellenir.
katma yazar brenth, kaynak
Ben seninle iyiyim "kabul etmemeyi", btw. Yorumlardan biri veya ikisi, olası alternatif ipuçlarını işaret etti: eğer izlerseniz ve yararlı oldukları ortaya çıkarsa, her zaman kendi cevabınızı ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, gcc için bir tür Pa ön ucu vardı. Bu nedenle, Pascal hakkında güçlü bir şekilde hissediyorsanız, neden AVR arka ucu için bunu oluşturmaya çalışmayın, bu durumda AVR-Ada projesi (çalışma zamanı sistemi) ve benim MSP430-Ada belgelerim, bu yoldaki bazı adımlar hakkında yararlı ipuçları sağlayabilir. . (Gcc üzerinde çalışmak önemsiz değildir!) İyi şanslar ...
katma yazar brenth, kaynak
@Kenny Pascal'ın eski eleştirilerini duyuyorum. Ada, onu dikkate almak için aynı irrasyonel isteksizlikten muzdariptir ve beni yıllarca etkiledi. Programlamaya Wirth'in ilk büyük dilinde (Algol-W) başladım, aynı zamanda Turbo Pascal'ı (dönemi için fantastik), üçüncülerini (Modula-2 - harika ama sınırları ile) kullandım. O zaman C ve C ++ on yıl boyunca, tasarım çılgınlıklarına rağmen ticari kaçınılmazlığı sayesinde. Daha sağlıklı bir alternatif ararken Ada'yı denedi (daha önce mevcut değildi). C ++ 'dan sonra, öğrenmekten çok şifa gibi hissettim. Bir öneri değil, sadece bir yolculuğun hikayesi.
katma yazar brenth, kaynak
Açıklamalar: 1. Pascal türevlerinden (mikroPascal, FPC, Delphi, vb.) Bahsediyorum. 2. Bilgisayarınıza yüklediğiniz ve kullandığınız 'şey' hakkında ISO hakkında değil. Arduino için programı yapacağım zaman, ISO değil, gerçek bir yazılım (umarım Pascal) kullanacağım.
katma yazar user19209, kaynak
Her neyse, birileri (eğer varsa) farklı bir cevap verene kadar, Ada gerçekten Pascal'a en yakın şey. Cevabınızı kabul edeceğimi daha iyi bir alternatif olmadığını kabul edeceğim. Yine de teşekkürler. Upvoted.
katma yazar user19209, kaynak
@ BrianDrummond- Tamam, bunu deneyeceğim. Arduino tahtasındaki fristimi satın almak istiyorum.
katma yazar user19209, kaynak

Gnu derleyici koleksiyonuna bir Pascal ön ucu (gcc AVR programlamanın neredeyse tamamı dayanmaktadır) zaten var. Bu nedenle, aslında olmasa da AVR için bir Pascal derleyicisi var (ve öyle olmadığını bilmiyorum). Daha önce neler yapıldığını öğrenmek için GPC’de çalışan kişilerle temasa geçerek başlardım.

1
katma

Arduino’yu Pascal’da programlamak mümkün mü?

Cevap evet ve hayır. Cevap evet, çünkü p kodunu sanal makineyi Arduino’ya aktarmak mümkün ve bunun için derleyin.

Bu sorunun cevabı "Pascal için desteklenen bir açık kaynak Arduino/AVR IDE var mı?"

Birkaç ticari AVR/Pascal ürünü var. Onları kolayca web'de arama yapabilirsiniz.

Sonuncusu, olası bir kestirme yol olarak bir Pascal-C çeviricisi olan p2c 'yi kullanmaktır Arduino IDE'deki işlemci. Arduino'da ek araçlar eklemek için kancalar var.

Şerefe!

1
katma
@MikaelPatel'e teşekkür ederiz. Açıkçası, bir Pascal ticari aracı için 100 dolara kadar ödeme umrumda değil. Delphi lisansım için bir büyüklük sırası daha öderim, yani 100 o kadar değil. P2C iyi bir alternatif gibi görünüyor. P2C'yi Ada'ya karşı (Brian tarafından önerildiği gibi) dikkate alacağım. Olumlu oy (ama Brian'ın görevini şu an için bir cevap olarak tutacağım). Tekrar çok teşekkürler.
katma yazar user19209, kaynak