Haneli LED, her segment için tek girişli, çoklu çıkışlara sahiptir. Dijital pimlere "batan" 5v kaynağı ile ilgili endişeler

Model adı 5161BS

enter image description here

Pimler 3/8 giriş ve geri kalan her segment için çıktı.

Arduino üzerindeki 5v pimine 3 iğneyi ve geri kalanları da bireysel dijital pinlere bağladım.

Pim mod çıkışına ayarlanmış basit bir çizim ile tüm bölümler yanar.

Benim endişem, her segmenti kapattığım yol, çıkış pimini yüksek seviyeye ayarlamaktır.

anlam

5v pin --> LED <-- Digital pin

Aynı yönde giden iki voltaj kaynağının bulunması tehlikeli midir? Bunu yapmanın başka bir yolu var mı?

1
@TisteAndii, aynı oldukları takdirde aynı parlaklığa sahip olacaklardı. Ancak voltaj düşüşünde sadece küçük bir fark, bu şekilde bağlandığında akım akışı için büyük bir sapmaya yol açar.
katma yazar Slytherincess, kaynak
Akım sınırlayıcı dirençleri var mı? Bu ilk soru. Aksi halde muhtemelen bir şeye zarar verirsiniz.
katma yazar Nick Gammon, kaynak
Bu hiçbir şeyden daha iyi. Bununla birlikte, birden fazla segment görüntülendiğinde farklı parlaklıklara sahip olacaklardır, çünkü bu dirençlerden bir tanesi farklı akımlara sahip olacaktır. 5V olandan hariç tüm pinlerde gerçekten 330 ohm'a ihtiyacınız var.
katma yazar Nick Gammon, kaynak
@NickGammon Bundan emin değilim. Her bir LED'in parlaklığı, daha fazla LED yanarken artacağı için daha fazla akım olduğundan, aynı parlaklığa sahip olan herhangi bir segmentin beklemesini beklerdim.
katma yazar TisteAndii, kaynak
Neyse ki 5v pininden 330 ohm direnç koyuyorum. Ama başka dirençleri yok.
katma yazar Renato, kaynak
Fark olsaydı fark edilemezdi. photos.google.com/share/… Son rakamın "-", videodan çok sayıda bölümün yandığından çok daha parlak olduğu görülüyor.
katma yazar Renato, kaynak

2 cevap

Sahip olduğunuz cihaz ortak bir anot ekranıdır. Bu, tüm LED'lerin anotlarının (+ ve terminalleri) bir ortak pime bağlı olduğu anlamına gelir (aslında 2 pin, pim 3 ve 8 dahili olarak bağlanır). Katotları (-ve terminalleri) kalan pimleri oluşturan şeydir. Şimdi, herhangi bir LED'i aydınlatmak için, anodunda 5 V ve katotta GND'ye ihtiyacınız var. Her LED'in ortak anotunu temsil eden pin 3'e 5 V bağladınız, böylece herhangi bir LED'in açık kalması için gereken her şey, GND'yi ilgili katoda bağlamanız içindir. Böylece kalan tüm pimleri (katotlar) ÇIKTI yaptığınızda, varsayılan olarak Nano bu pinleri lojik LOW (veya GND) değerine ayarlar, böylece TÜM LED'ler yanar. Her LED'in şimdi terminalleri arasında 5 - 0 = 5 V var ve ileriye dönük.

Bununla birlikte, herhangi bir katoda YÜKSEK yazdığınızda, ilişkili LED/segment üzerindeki potansiyel fark sıfırdır, çünkü bu LED'in anodunda 5 pin (pin 3/8) ve katotunda 5 V (yazma sonucunda) YÜKSEK) ve 5 - 5 = 0 V yani ters çevrilmiş (en az 2 V veya bir kırmızı LED'in ileriye eğimli olması için gerekli olması gerekir) ve böylece segment kapanır. Ve bu, herhangi bir zamanda hangi segmentin açık olduğunu kontrol etmenizi sağlar: İlişkili segmenti açmak için bir katoda DÜŞÜK yazar ve bunu kapatmak için YÜKSEK yaz. Karşı sezgisel geliyor ama bunun hakkında düşünürseniz. Sorunuzla ilgili olarak, hiçbir şeye bir zarar verilmez; LED boyunca minimum voltaj 0 V (maksimum pik ters voltajının çok altında) iken, şiddetle tavsiye edilen akım sınırlayıcı dirençler (220) kullanırsanız, LED boyunca maksimum voltaj 2 V civarındadır. Her bir katot ile Arduino dijital pimi arasında seri olarak/330 ohm iyidir.

Herhangi bir direnç olmaksızın, Nano'nun güvenli bir şekilde beslenebileceğinden çok daha fazla sayıda pimi çekeceksiniz. Her LED içinden akımı 10-20mA ile sınırlayan dirençler kullanın.

2
katma

Bu ortak anot LED denir. Anotlar (+ taraf) paylaşılır. Muhtemelen anottaki akımı paylaşmak için iki pini (3 ve 8) adamışlardır.

Ortak anodu + 5V'ye bağlamak iyidir. Bununla birlikte, diğer pinlerin (katotlar) ve Arduino dijital pinlerinin her biri arasında olması gereken sınırlayıcı dirençler olmalıdır. Aksi taktirde, Arduino'yu kendi 5V'luk beslemesini dijital bir pim üzerinden "batırarak" denemeyi deniyor. Muhtemelen çıkış sürücüsü MOSFET'lerine zarar vereceksiniz ve çalışmayı durduracaklardır. Ayrıca aşırı akım LED'lere de zarar verir.

LED direnç hesaplayıcıya bakın. 330 ohm direnç gibi bir şey, katotların her biri ile seri halde olmalıdır.

Şimdi, dijital pinleri çıkışa ayarlamak, LED ile (yandığında) ve dijital pim üzerinden zemine 10 mA ya da + 5V'den itibaren “batırır”.

Parçayı yakmak için uygun iğneleri kapatarak LED'de gördüğünüz "sayı" nı kontrol edersiniz.

Ayrıca bkz. LED'lerin bakımı ve beslenmesi .

1
katma